ТРАНСПОРТНИ НОВИНИ "РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ - АВТОМОБИЛНИ ПРЕВОЗИ"

"РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ - АВТОМОБИЛНИ ПРЕВОЗИ"

 "Република България в Европейския Съюз - АВТОМОБИЛНИ ПРЕВОЗИ"

Ще има ли промяна на изискванията към предприятията желаещи да упражняват професията автомобилен превозвач на пътници или товари?

Съгласно разпоредбите на ЕС предприятията желаещи да извършват автомобилен превоз на пътници или товари на територията на Европейската общност трябва да отговарят на изискванията на три основни критерия за:

1. професионална компетентност;

2. финансова стабилност;

3. благонадежност.

Разпоредбите на ЕС по отношение на тези основни критерии са отразени изцяло в Наредба № 11 за международен автомобилен превоз на пътници и товари и Наредба № 33 за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България.



Има ли договорени преходни периоди по отношение на критериите за достъп до професията?

Договорен е преходен период за достигане до пълният размер на ресурсите за финансова стабилност, който трябва да доказват превозвачите, извършващи обществен превоз на пътници или товари на територията на Р България.

След 01.01.2010 г. изискванията за достъп до професията ще се уеднаквят и всички предприятия отговарящи на тези критерии ще имат признат достъп до професията във всички страни-членки на ЕС (няма да има отделен лиценз за извършване на превози на територията на Р България).

Преходен период за лиценз на Общността няма. За получаването на такъв лиценз предприятията трябва да докават пълния размер на изискуемата финансова валидност – 9000 евро за първи автомобил и по 5000 евро за всеки следващ.



ДОСТЪП ДО ПАЗАРА

След присъединяването към Европейския съюз необходимо ли е предприятията да притежават лиценз за да извършват автомобилни превози на пътници или товари на територията на ЕС?

Предприятията желаещи да извършват автомобилни превози на пътници или товари на територията на Общността трябва да притежават лиценз на Общността, издаден от компетентния орган в страната на регистрация.



ПРЕВОЗ НА ТОВАРИ

Необходимо ли е освен лиценз на Общността за извършване на превоз на товари да се представя и отделно разрешително за съответната страна-членка на ЕС?

При извършване на превози на товари до, от и транзит през териториите на страните-членки на ЕС няма да се изисква отделно разрешително, в това число СЕМТ разрешително.



Необходимо ли е освен лиценз на Общността за извършване на превоз на товари за/от трети страни да се представя и отделно разрешително за съответната страна-членка на ЕС?

При извършване на превозите до или от трети страни (след присъединяване на България към ЕС трети страни са страни, които не са членки на ЕС) разрешителнен режим ще се договаря по отделно между Република България и всяка страна-членка на ЕС явяваща се краен или отправен пункт на превоза.



Ще могат ли да се извършват превози на товари между два пункта намиращи се на територията на една страна-членка на ЕС (каботаж)?

Каботажните превози (превози между два пункта на територията на една държава) ще бъдат забранени за първоначален срок от 3 години, като забраната може да бъде продължена за не повече от още 2 години. Това правило ще бъде валидно на реципрочна основа и за превозвачите регистрирани в другите страни-членки на ЕС.



ПРЕВОЗ НА ПЪТНИЦИ

Необходимо ли е освен лиценз на Общността за извършване на превоз на пътници да се представя и отделно разрешително за съответната страна-членка на ЕС?

Лиценза на Общността замества всички разрешителни за извършване на случаен превоз на пътници и совалков превоз на пътници до, от и транзит през териториите на страните-членки на ЕС.

Превозът на пътници по редовни автобусни линии остава с разрешителен режим. Превозвачът ще може да кандидатства за обслужване на редовна автобусна линия пред компетентния орган в страната където се намира един от двата крайни пункта.



Необходимо ли е предприятията желаещи да обслужват редовни автобусни линии да сключват договори с партньори от другите страни-членки?

Няма изискване за наличието на партньор по обслужването на линията.



Ще могат ли да се извършват превози на пътници между два пункта намиращи се на територията на една страна-членка на ЕС (каботаж)?

Каботажните превози (превози между два пункта на територията на една държава) ще са разрешени, когато са свързани със случаен или совалков превоз на пътници.

* по отношение на достъпа до професията и достъпа до пазара предстои изменение и допълнение на българското законодателство, с което ще се въведат всички образци на документи на ЕС свързани с автомобилните превози.



Ще има ли нови изисквания към водачите на товарни автомобили и автобуси и от кога ще влязат в сила?

Предстои въвеждане в националното ни законодателство на изискванията на Директива 2003/59ЕС за начална квалификация и периодично обучение на водачи на ППС за превоз на товари и пътници.

Водачът на товарен автомобил или автобус при извършване на обществен превоз трябва да притежава задължителна начална квалификация и/или да е преминал задължително периодично обучение.

Това изискване ще се отнася за водачи на МПС, които извършват обществен превоз на пътници и/или товари в рамките на Общността, с превозни средства, за които се изисква свидетелство за управление на МПС от категория С1, С1+Е, С, С+Е, D1, D1+E, D или D+Е.

Начална квалификация

При началната квалификация държавите-членки могат да избират между следните две възможности:

§ комбинация посещаване на курс и полагане на изпит - този тип начална квалификация включва задължително посещаване на курс. Той приключва с теоретичен изпит.

§ само изпити - този тип начална квалификация не включва задължително посещаване на курс, водачите се обучават самостоятелно и полагат теоретичен и практически изпит.

Периодично обучение

Водачите притежаващи начална квалификация или преминали периодично обучение, трябва да преминават последващо периодично обучение на всеки пет години. Периодичното обучение включва посещаване на задължителен курс с хорариум 35 часа.

Държавите-членки трябва да започнат да прилагат тези изисквания към водачите, както следва:

§ от 10 септември 2008 г. по отношение на началната квалификация, изисквана за да се управляват превозни средства от категории D, D1+E, D и D+E;

§ от 10 септември 2009 г. по отношение на началната квалификация, изисквана за да се управляват превозни средства от категории С, С1+E, С и С+E.

От задължението за придобиване на начална квалификация /преминават само периодично обучение/ се освобождават водачите, които притежават свидетелство за управление на МПС от:

§ подкатегории D1, D1+E или категории D, D+E, издадено не по-късно 10.09.2008 г.

§ подкатегории С1, С1+E, или категории С или С+E, издадено не по-късно от 10.09.2009 г..

Доказването на притежаването на необходимата квалификация регламентирана в Директивата, става с помощта на код на Общността, маркиран на свидетелството за управление на МПС или като доказателство, че водачът отговаря на изискванията за начална квалификация или периодично обучение, държавите-членки могат да издават на водачите специална “карта за квалификация на водача на превозно средство”.



Какво ще се промени при изпитите за придобиване на правоспособност за управление на МПС?

Към настоящия момент, продължителността на практическата част на изпита за придобиване на правоспособност за управление на МПС, съгласно действащата нормативна уредба е от 15 до 25 минути.

За постигане на съответствие с изискванията на Директива 2000/56/ЕО по отношение на продължителността на практическите изпити времето за управление при практическата част на изпита ще стане:

- за категории B, B+E, Ттб и Ттм и подкатегориия B1 - не по-малко от 25 минути;

- за категории С, С+Е, D и D+Е и подкатегории С1, С1+Е, D1 и D1+Е - не по-малко от 45 минути.



Какви са изискванията към автобусите за извършване на собствен превоз до Германия?

Съгласно Регламент № 684/92 ЕИО, изменен с Регламент № 11/98 ЕИО и Регламент № 2121/98 ЕИО, превозите на пътници, които се извършват от физическо или юридическо лице с нетърговска или с нестопанска цел са превози за собствена сметка. Транспортната дейност представлява само спомагателен вид дейност за физическото или юридическото лице.

Автобусите, с които се извършват превози за собствена сметка, трябва да са собственост на това физическо или юридическо лице, или са закупени на изплащане от него, или са предмет на договор за лизинг или наем и се управляват от член на персонала на това физическо или юридическо лице или от самото физическо лице.

Превозът за собствена сметка ще се извършва с удостоверение.Удостоверение ще се издава за всеки автобус, за който лицето е доказало, че са изпълнени цитираните по-горе предпоставки за извършване на превоз за собствена сметка.

Физическото или юридическото лице, което извършва превоз на пътници за собствена сметка трябва да изпълнява нормативните разпоредби за сигурност на водача и пътниците и техническа изправност на автобуса.

За извършване на превоз за собствена сметка не е необходим лиценз на Общността.



ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

УСТРОЙСТВА ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА СКОРОСТТА (УОС)

Кои превозни средства подлежат на оборудване с устройство за ограничаване на скоростта и в какви срокове?

Обхватът на изискването за задължително монтиране на УОС за моторни превозни средства (МПС) от категория M2, M3, N2, N3 е както следва:

- 01.01.2004 г. за международни превози от категории М3 с технически допустима максимална маса (ТДММ) над 10 t и N3;

- 01.01.2006 г. за вътрешни превози от категория М3 с ТДММ над 10 t и N3;

- 01.01.2006 г. за международни и/или вътрешни превози от категории М3 с ТДММ от 5 до 10 t и N2 с ТДММ от 7,5 до 12 t, които не отговарят на посочените в сертификатите гранични стойности за екологичност, регистрирани след 01.10.2001 г.;

- 01.01.2006 г. за международни превози от категории М3 с ТДММ от 5 до 10 t и N2 с ТДММ от 7,5 до 12 t, които отговарят на посочените в сертификатите гранични стойности за екологичност и регистрирани след 01.10.2001 г.;

- 01.01.2007 г. за вътрешни превози от категории М3 с ТДММ от 5 до 10 t и N2 с ТДММ от 7,5 до 12 t, които отговарят на посочените в сертификатите гранични стойности за екологичност и регистрирани след 01.10.2001 г.;

- 01.01.2006 г. за международни превози от категория М2 и N2 с ТДММ от 3,5 до 7,5 t и регистрирани след 01.10.2001 г.;

- 01.01.2008 г. за вътрешни превози от категория М2 и N2 с ТДММ от 3,5 до 7,5 t и регистрирани след 01.10.2001 г.



* когато не е отбелязана дата на регистрация, УОС се изисква за всички МПС от съответната категория, независимо от датата на регистрация. Когато е отбелязана дата на регистрация, УОС не се изисква за всички МПС от съответната категория, регистрирани преди тази дата (дата на първа регистрация – датата, на която превозното средство е било регистрирано за първи път в страната или в чужбина. Това е датата, записана на код “В” в свидетелството за регистрация на МПС.



ДИГИТАЛНИ ТАХОГРАФИ

Моля, накратко да ни разясните проблемите, които ще възникнат за превозвачите при въвеждането на дигитални тахографи ?

Предстои въвеждането в националното ни законодателство на промени, необходими за използването на дигиталните тахографи. Крайният срок, в който Европейският съюз (ЕС) ще въведе дигиталните тахографи е май 2006 г., а за Република България е датата на приемането ни в ЕС. От тази дата всички новопроизведени МПС, за които се изисква да бъдат оборудвани с тахограф съгласно чл. 89 от Закона за автомобилните превози, следва да използват само дигитален такъв. МПС, които вече са оборудвани с аналогови тахографи, ще могат да продължат да ги използват, ако отговарят на изисквания на Наредба № 12 за изискванията за задължителна употреба на контролните уреди за регистриране на данните за движението на автомобилите и работата на екипажите, както и функционалните и техническите изисквания към тях. При невъзможност да се извърши ремонт на повреден аналогов тахограф, той ще трябва да бъде заменен с дигитален.

Първоначалното активиране на тахографите се извършва в страната на регистрация, като регистрационния номер и идентификационния код на превозното средство (VIN код) се въвежда при първоначалната настройка. Проверките на дигиталните тахографите ще се извършват на всеки две години. Въвеждането им е свързано с издаването карти, необходими за тяхното използване и контрол.

Съществуват четири вида карти, а именно за:

- за предприятието извършващо превоза;

- за всеки, които управлява превозното средство, оборудвано с дигитален тахограф;

- за сервизите имащи права да работят по дигиталните тахографи;

- служителите на контролните органи.



ПЕРИОДИЧНИ ПРЕГЛЕДИ

Ще възникнат ли нови изисквания към техническата изправност на автомобилите и издаване на нови документи?

Последните изменения в Наредба № 32 за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства при периодичния технически преглед въвеждат актуални норми за съдържанието на вредни емисии в отработилите газове на бензинови и дизелови двигателите на МПС.

Емисии на отработените газове - максимално допустими стойности:

I. Моторни превозни средства с двигатели с принудително възпламеняване на работната смес (бензинови двигатели)

Максимално допустимите стойности се определят от производителя на моторното превозно средство и се посочват в техническите му характеристики (част I, позиция V от свидетелството за регистрация).

При липса на такава информация максимално допустимите стойности са, както следва:

1. Моторни превозни средства без система за контрол на емисиите (без каталитични неутрализатори):

 За МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 октомври 1986 г. - съдържание на СО - 4,5 % обемни

 За МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 октомври 1986 г. - съдържание на СО - 3,5 % обемни

2. Моторни превозни средства със система за контрол на емисиите:

 При работа на двигателя на празен ход с минимална честота на въртене:

- За МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 юли 2002 г. - съдържание на СО - 0,5 % обемни

- За МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 юли 2002 г. - съдържание на СО - 0,3 % обемни

 При работа на двигателя на празен ход с повишена честота на въртене най-малко 2000 min-1:

- За МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 юли 2002 г. - съдържание на СО - 0,3 % обемни

- За МПС, регистрирани или пуснати в експлоатация след 1 юли 2002 г. - съдържание на СО - 0,2 % обемни

- Въздушно отношение l - в границите 0,97 - 1,03.

II. Моторни превозни средства с двигатели със самозапалване (възпламеняване чрез сгъстяване) на работната смес (дизелови двигатели)

Максимално допустимите стойности на коефициента на поглъщане на светлината (димността) се определят от производителя на моторното превозно средство и се посочват в техническите му характеристики (част I, позиция V от свидетелството за регистрация).

При липса на такава информация максимално допустимите стойности са, както следва:

1. За МПС с двигатели с атмосферно пълнене (без турбокомпресор) - 2,5 m-1

2. За МПС с двигатели с принудително пълнене (с турбокомпресор) - 3,0 m-1

Моторни превозни средства, регистрирани или пуснати в експлоатация преди 1 януари 1980 г., се освобождават от тези изисквания.

Същите норми са валидни за автомобилите, извършващи международни превози и на практика са въведени още с ратифицирането на Спогодба за приемане на еднакви правила за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства и за взаимното признаване на тези прегледи (обн., ДВ, бр. 51/2003 г. в сила от 9 септември 2003 г.).

Предстои приемане на максимални допустими стойности за дизелови двигатели ЕВРО 4.

Нови документи няма да се издават.



РЕЗОЛЮЦИЯ СЕМТ

Ще има ли някакви изменения в образците на документите (сертификатите) след влизането в сила на новата Резолюция CEMT/CM (2005)9/FINAL ?

Новата Резолюция на Европейската Конференция на Министрите на Транспорта СЕМТ/2005 въвежда нови образци на сертификати. Издаваните след 01.01.2006 г. от производителите или от упълномощените лица в Република България сертификати, трябва да бъдат съобразени с новите образци. След тази дата Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация” издава и заверява само нови образци на сертификати по Резолюция СЕМТ.



ПРЕВОЗ НА ОПАСНИ ТОВАРИ И СПОГОДБА ADR

Какви нови изисквания към автомобилите и цистерните се предвиждат след присъединяването ни към Европейския съюз ?

От 31 декември 2009 г. всички превозни средства, независимо от датата на първоначална им регистрация и максималната им маса, извършващи превоз на опасни товари трябва да имат антиблокираща спирачна система (ABS) и в случай на моторно превозно средство - забавител на скоростта (ретардер, интардер и др.). Съгласно Наредба № 16 за ограничаване емисиите на летливи органични съединения при съхраняване, товарене или разтоварване и превоз на бензин (обн., ДВ бр.75 от 24.08.1999 г.) всички автоцистерни за превоз на бензин трябва да бъдат пригодени за долно пълнене и разтоварване за задържане на парите до 31.ХІІ.2009 г.

Съгласно Спогодбата ADR всички видове автоцистерни трябва да имат код на цистерната, посочен в сертификата за одобряване на конструктивния тип и съответните маркировки. В зависимост от съдовете и превозвания клас опасен товар, обозначението трябва да се извърши преди 01.01.2009 г.

Съгласно ADR, моторни превозни средства за превоз на опасни товари с максимална маса над 12 тона, първоначално регистрирани след 31 декември 1987 г. трябва да са оборудвани с ограничител на скоростта. Той трябва да бъде настроен така, че с отчитане на техническата грешка на устройството, скоростта да не надвишава 90 км/ч.



НОРМАТИВНА УРЕДБА

Каква е нормативната уредба на правата на инспекторите?

За правата на инспекторите от бившите РО ДАИ, сега регионални дирекции “Автомобилна администрация”, можете да се информирате от Закона за движението по пътищата (вж. най-вече чл. 166), Закона за автомобилните превози (вж. най-вече чл. 91 и следващите), Закона за административните нарушения и наказания, както и подзаконовите нормативни актове на Закона за движението по пътищата и Закона за автомобилните превози, контролът по които е възложен на Изпълнителна агенция “Автомобилна администрация. Въпросните нормативни актове можете да намерите в Internet на адрес www.rta.government.bg, а Закона за административните нарушения и наказания – на адрес www.lex.bg.



Ограничено е движението по АМ "Тракия" в посока Бургас в участъка от п.в. "Мухово" до п.в. "Гелеменово" Ограничено ...

 Временно движението по път III-62 Кюстендил – Пиперков Чифлик се осъществява двупосочно в една лента&nb...

 Възстановено е движението при 43 км на АМ "Тракия" Възстановено е движението при 43 км на АМ "Тракия".Възстан...

Възстановено е движението по път III-7305 Вресово – Люляково в района на разклона за Череша Възстановено е дв...

Всички новини »

 




CargoAgent.net - БОРСА ЗА ТРАНСПОРТ И ТОВАРИ


Cargoagent.net е интернет транспортна борса, предлагаща услуги в транспорта и спедицията, за фирми от България, Балканите и цяла Европа. Нашата борса за транспорт и товари предлага решения за мениджърите на транспортни , спедиторски и търговски фирми, които им помагат да изпълняват своите задачи по-бързо, по-лесно и по-ефективно.

С помощта борса за товари и транспорт Cargoagent.net ще ви бъде по-лесно да уплътните курсовете на своите камиони или да намерите транспорт за своите товари.






Категория на фирмата: Транспортна/Спедиторска фирма / Логистична фирма
Град: 1407 София,
Страна:BG - България



Категория на фирмата: Транспортна фирма / Превозвач
Град: Добрич,
Страна:BG - България


CargoAgent.NET
За контакт: България, София
Телефони: 02 492 02 55, 0888 366 366
Facebook: Cargoagent Net


Понеделник - Петък (9:00 - 18:00)

Copyright (c) Cargoagent.NET