ТРАНСПОРТНИ НОВИНИ БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ - ТРАНСПОРТНА ПОЛИТИКА

БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ - ТРАНСПОРТНА ПОЛИТИКА

България в Европейския съюз - Транспортна политика

По отношение на транспортния сектор държавите кандидатки имат трудната задача да приемат и започнат да прилагат значително по обем транспортно законодателство, представляващо 10 % от всички acquis на ЕО (достиженията на правото на Общността). Разглежданите в глава 9 acquis се базират на чл. чл. 70–80 на Договора за ЕО. Транспортните acquis се състоят предимно от вторично законодателство, т.е. от неколкостотин регламента, директиви и решения. Прилагането им изисква както приемането на ново законодателство, така и адекватен административен капацитет.
Acquis във връзка с пътния транспорт обхващат огромна област от социални, технически, фискални, екологични и свързани с безопасността изисквания. Неотдавна acquis във връзка с железопътния транспорт претърпяха значително изменение, а либерализацията на този сектор ще предизвика още по-голямо отваряне на националните пазари на железниците към конкурентните секторни предприятия на държавите членки. По отношение на авиацията следва да бъдат разглеждани въпросите за пазарен достъп, безопасност и инфраструктурна организация. Едно от най-големите предизвикателства в областта на морския транспорт е прилагането на acquis за безопасност в морето.
Държавите кандидатки се нуждаят от подкрепа, развитие и модернизиране на транспортната инфраструктура на всички гореизброени сектори с финансовата подкрепа от страна на ЕС. При присъединяването основните инфраструктури на тези страни ще формират част от разширената трансевропейска транспортна мрежа.
Тъй като процесът на уеднаквяване на националното законодателство е почти приключил в повечето държави кандидатки, основният въпрос, който следва да се разглежда в тази глава, е този на мониторинга, гарантиращ най-вече, че административният капацитет на страната кандидатка е на адекватното равнище.

Въпроси от хоризонтално естество

Пътен транспорт
Интеграцията на пазара на пътния транспорт е един от най-чувствителните въпроси в контекста на преговорите за присъединяване по настоящата глава.
ЕС предлага да предостави достъп до своя пазар на пътен превоз на стоки, при условие че държавите кандидатки прилагат ефективно acquis в областта на пътния транспорт и приемат позицията на ЕС във връзка с исканията им за преходни периоди, ако имат такива. Следователно при присъединяването си всички държави кандидатки ще получат достъп до европейския пазар за пътен превоз на стоки от/до територията на държава членка или чрез преминаване през територията на една или повече държави членки (тези въпроси са застъпени в Регламент 881/92 на ЕИО).
Въпреки горните предохранителни мерки настоящите държави членки са доста обезпокоени от перспективата, че националните им пазари за каботаж* ще трябва да се отворят веднага, щом към ЕС се присъединят нови членки. За постигане на безпроблемна интеграция и в светлината на натрупания си опит ЕС предложи преходно споразумение, предвиждащо в определени случаи достъпът на нерезидентни превозвачи до националния пътнотранспортен пазар на други държави членки (за които важи Регламент 3118/93 на ЕИО) да става поетапно.
ЕС предложи взаимното ограничаване на достъпа до националните транспортни пазари на настоящите и на новите държави членки за един начален 2-годишен период за онези държави кандидатки, които не са пожелали никакъв или са пожелали ограничен преходен период в областта на пътния транспорт, и за един начален 3-годишен период за онези държави кандидатки, които са поискали по-значителен преходен период заради по-сериозни проблеми в пътния си транспорт.
Освен това държавите членки могат да известят Комисията за своето намерение да удължат този начален преходен период за максимален срок от 2 г. В определени случаи този период може да бъде удължен с още 1 г. Държавите членки, които не са удължили преходния период, могат да приложат защитни мерки до края на петата година.
В сектора на пътния транспорт ЕС удовлетвори някои искания за ограничен преходен период от страна на Латвия, Литва, Унгария, Малта и Кипър.


Други транспортни сектори
Нито една държава кандидатка не е поискала преходен период в областта на морския транспорт. В общите позиции на ЕС се подчертава значимостта на правната хармонизация и укрепването на административните структури в морския сектор, особено с оглед подобряването на безопасното функциониране на флотите на държавите кандидатки.
С изключение на Унгария, всички страни, на които ЕС е предложил временно затваряне на главата за транспорта, са в състояние да прилагат значително изменените неотдавна acquis в областта на железопътния транспорт към момента на своето присъединяване. ЕС прие искането на Унгария за ограничен преходен период във връзка с пазарния достъп.
Предполага се, че приемането и прилагането на acquis в областта на вътрешните водни пътища ще протече безпроблемно.
Във връзка с acquis в областта на авиацията Литва и Унгария получиха ограничени преходни периоди, за да могат постъпателно да изведат от употреба шумните летателни апарати на трети страни.

*Каботаж - Вътрешни превози
[b:dce39e6674]Източник IRU[/b:dce39e6674]



Движението по път II-16 София – Своге в района на Томпсън се осъществява двупосочно в една лента Движението п...

 Ограничено е движението по път I-1 Видин - Монтана в района на Скомля в посока Видин Ограничено е движението ...

 Възстановено е движението по път I-1 Видин – Монтана при км 56+300 в района на Медовница. Възстановено ...

Движението по път II-55 Гурково – Дебелец в района на хижа „Предела“ се осъществява двупосочно в една ...

Всички новини »

 




CargoAgent.net - БОРСА ЗА ТРАНСПОРТ И ТОВАРИ


Cargoagent.net е интернет транспортна борса, предлагаща услуги в транспорта и спедицията, за фирми от България, Балканите и цяла Европа. Нашата борса за транспорт и товари предлага решения за мениджърите на транспортни , спедиторски и търговски фирми, които им помагат да изпълняват своите задачи по-бързо, по-лесно и по-ефективно.

С помощта борса за товари и транспорт Cargoagent.net ще ви бъде по-лесно да уплътните курсовете на своите камиони или да намерите транспорт за своите товари.






Категория на фирмата: Транспортна фирма / Превозвач
Град: Добрич,
Страна:BG - България



Категория на фирмата: Транспортна/Спедиторска фирма / Логистична фирма
Град: 1407 София,
Страна:BG - България


CargoAgent.NET
За контакт: България, София
Телефони: 02 492 02 55, 0888 366 366
Facebook: Cargoagent Net


Понеделник - Петък (9:00 - 18:00)

Copyright (c) Cargoagent.NET